Promocja zdrowia
  Home Promocja zdrowia

   

  PROMOCJA ZDROWIA

  W ubiegłym roku szkolnym nasza szkoła zgłosiła chęć przystąpienia do Sieci Szkół Promujących Zdrowie . Został opracowany program pod hasłem „ Żyjmy zdrowo”, którego celem jest wyrabianie nawyków prowadzenia zdrowego trybu życia . W tym roku szkolnym podejmowane będą działania promujące zdrowe odżywianie i ruch. W związku z tym już od 1 października rozpoczynamy ogólnoszkolną akcję polegającą na wspólnym spożywaniu II śniadania, której celem jest wyrabianie u dzieci nawyku kulturalnego i higienicznego zachowania się podczas spożywania posiłków  oraz nabranie przekonania, że owoce i warzywa to podstawa zdrowego odżywiania.

  Agnieszka Marciniak

  ŻYJMY ZDROWO!

  „Szlachetne zdrowie ,Nikt się nie dowie, Jako smakujesz, Aż się zepsujesz.” – napisał Jan Kochanowski, który już w XVI wieku doceniał wartość tego największego dla człowieka dobra jakim jest zdrowie.

  Poprzez realizację szkolnego programu : „Żyjmy zdrowo” staramy się od września 2013 roku przybliżyć uczniom tematykę zdrowia; nauczyć dbałości o zdrowie własne i innych oraz przekazać umiejętności tworzenia środowiska sprzyjającego zdrowiu.

  Kształtowanie nawyku dbałości o zdrowie jest procesem długofalowym i powinno odbywać się na wielu płaszczyznach, również pozaszkolnych. Wiedzą o tym dobrze rodzice wspierający szkolne zmagania swoich pociech – przygotowując je do różnorakich konkursów czy współuczestnicząc w szkolnych przedsięwzięciach promujących zdrowie.

   

  Jednym z podstawowych zadań szkoły jest edukacja. Działania związane z realizacją programu : „Żyjmy zdrowo” opierają się w dużej mierze na wiedzy dostarczanej uczniom w różnych formach i przy różnych okazjach( zajęcia lekcyjne, zajęcia świetlicowe, koła zainteresowań , a także w postaci gazetek ściennych i plakatów) . Chcemy w trakcie naszych działań zwrócić szczególną uwagę na to co nasi uczniowie jedzą i jak jedzą. W tym celu organizowane są : „wspólne II śniadania” odbywające się pod okiem nauczycieli w określonym miejscu i czasie dla poszczególnych klas. Przy okazji tych posiłków odbywa się dla najmłodszych konkurs „Owocowy król” mający na celu wyłonienie uczniów , którzy codziennie jedzą warzywa i owoce. Także programy : „Owoce w szkole” i „Szklanka mleka” są zachętą do zdrowszego odżywiania się. Uczniowie mają  możliwość picia w szkole herbat owocowych i miętowych jako alternatywy słodkich, gazowanych napojów. Aby przekonać dzieci ,że same potrafią przygotować sobie coś zdrowego i smacznego odbywają się zajęcia kulinarne. I tak, w październiku szkoła włączyła się w ogólnopolską akcję wspólnego przygotowywania zdrowego śniadania przez całe klasy. Dobrą zabawę podczas gotowania mieli też uczniowie , którzy przygotowywali tradycyjne potrawy polskie w ramach programu Comenius, a  w czasie zimowych ferii w szkole uczniowie m.in. sporządzali zdrowe przekąski i desery.

  Ważnym elementem dbałości o zdrowie jest aktywność fizyczna. Ze względu na fakt ,że rok szkolny 2013/2014 został ogłoszony Rokiem Szkoły w Ruchu nasze działania zostały bardziej ukierunkowane są na różne formy ruchu.  Szkoła bierze udział w ogólnopolskich akcjach promujących aktywność fizyczną takich jak : „WF z klasą” oraz „Ćwiczyć każdy może”. Dzieci z klas I – III mają możliwość aktywnego spędzania przerwy biorąc udział w tzw. „ tańczących przerwach”. Dla starszych uczniów organizowane są w czasie przerw szkolne rozgrywki piłki siatkowej. Duża liczba uczniów bierze udział w poza lekcyjnych zajęciach sportowych organizowanych w szkole oraz w sobotnich zajęciach na basenie. Dużym zainteresowaniem cieszą się zajęcia BJJ( brazylijskie dżudzitsu) prowadzone przez mistrza Polski  w tej dyscyplinie sportu – Piotra Kaprala. Swoje talenty i umiejętności sportowe uczniowie sprawdzają biorąc udział w licznych zawodach sportowych: międzyszkolnych i wojewódzkich.

  Ciekawym doświadczeniem sportowym była dla całej społeczności szkolnej „ mistrzowska lekcja piłki siatkowej” poprowadzona przez Panią Małgorzatę Niemczyk- posłankę, byłą reprezentantkę polski w tej dyscyplinie sportu.

  Aktywność fizyczna to także udział uczniów rajdach i wycieczkach organizowanych cyklicznie , w bliższej i dalszej okolicy szkoły m.in. rajd na orientację w Wiączyniu. Sprzyja temu  dobra lokalizacja szkoły w Parku Krajobrazowym Wzniesień Łódzkich.

   

  Warto pamiętać i przypominać  naszym podopiecznym to, że efektem  wspólnych wysiłków i działań prozdrowotnych będzie nie tyle wspaniała ocena na świadectwie szkolnym czy inna nagroda rzeczowa, ale coś znacznie cenniejszego – ZDROWIE !

   

  I.Napora

  Zdrowe śniadanie

  Wspólne śniadanie

  Tańczące przerwy

  Mistrzowska lekcja

  Lekcja wuefu

  Biegi na orientację

  ZIMOWY RAJD PIESZY NA ORIENTACJĘ

   

  Ruch to zdrowie- chyba każdy zna tę zasadę, ale warto przypomnieć , że ruch to też wspaniała przygoda. Mogli się o tym przekonać uczestnicy szkolnego rajdu , który odbył się 24 lutego na terenie Parku Krajobrazowego Wzniesień Łódzkich czyli w … w pobliżu naszej szkoły.

  W chłodny lutowy poranek uczniowie z klas I – III wraz z opiekunami i rodzicami wyruszyli w „trasę” po krótkiej odprawie( omówieniu zasad rajdu) .Zadaniem poszczególnych klas przemierzenie trasy zaznaczonej na mapie , odszukanie oznaczonych punktów kontrolnych i udzielenie odpowiedzi  na pytania – zagadki o tematyce przyrodniczej. Na zakończenie trasy na uczestników rajdu czekał ukryty „skarb” – czyli „coś na pokrzepienie”.

  Wszystkie zadania okazały się dla naszych uczniów niezwykle proste, a 3 kilometrowa trasa i mroźne powietrze nie stanowiły dla uczestników rajdu  żadnego problemu. Pomimo czerwonych policzków , ubłoconych butów( i spodni) wróciliśmy do szkoły we wspaniałych humorach, z chęcią na kolejne wyzwania terenowe.

   

  I.Napora

   

  Zimowy rajd pieszy na orientację  - program

   

  1. Organizatorzy:

  I.Napora

  A.Frankenberg

   

  2. Cele rajdu:

  • Popularyzacja turystyki pieszej
  • Poznanie walorów otaczającej  przyrody
  • Aktywny wypoczynek na świeżym powietrzu

   

  3. Uczestnicy rajdu :

  Uczniowie klas I – III wraz z opiekunami, chętni rodzice

   

  4.Termin rajdu:

  Rajd odbędzie się 24 lutego 2014r. w  godzinach 9:00 – 11.00

   

  5.Przebieg rajdu:

  • Spotkanie uczniów i opiekunów na świetlicy z organizatorami rajdu
  • Omówienie zasad uczestnictwa w rajdzie i przebiegu rajdu
  • Rozdanie uczniom mapek trasy rajdu
  • Sprawdzenie odzieży dzieci..
  • Wymarsz grup z opiekunami i rodzicami
  • Realizacja zadań  , zaliczenie punktów oznaczonych na mapie
  • Odnalezienie „skarbu” ukrytego na trasie rajdu
  • Powrót do szkoły , poczęstunek w klasach


  Poprawiony (niedziela, 16 marca 2014 08:50)

   

  Wakacje 2015
  Sześciolatki
  Gazeta Przerwa

  'Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. Dzięki nim możemy indywidualnie dostosować stronę do twoich potrzeb. Każdy może zaakceptować pliki cookies albo ma możliwość wyłączenia ich w przeglądarce, dzięki czemu nie będą zbierane żadne informacje. Dowiedz się więcej jak je wyłączyć.' To find out more about the cookies we use and how to delete them, see our privacy policy.

  I accept cookies from this site.

  EU Cookie Directive Module Information